Wpływ hałasu na pracowników call center

admin 23 listopada 2018 0 Comments

wplywa-halasu-na-pracownikow-call-center

Otoczenie wypełnione głosami współpracowników oraz sygnałami płynącymi z nieustannie dzwoniących telefonów to często standardowe warunki pracy telemarketerów. Nadmiar dźwięków po pewnym czasie dekoncentruje, a w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia odczuwanego zmęczenia i stresu. Jaki jest wpływ hałasu na pracowników call center? Czy można zminimalizować jego emisję?

Wpływ hałasu na pracowników call center

Choć szefowie firm niejednokrotnie bagatelizują problem hałasu w pracy, wbrew pozorom ma on wyraźnie negatywny wpływ na wydajność oraz jakość działań wykonywanych przez konsultantów telefonicznych. Rezonujące w przestrzeni rozmowy innych osób podświadomie wkradają się do pamięci pozostałych, biernych słuchaczy, powodując zaburzenia koncentracji. Atakowany szeregiem różnych dźwięków pracownik traci możliwość pełnego skupienia się nad własnymi zadaniami, odczuwając jednocześnie pogłębiające się zdenerwowanie i frustrację. Co równie istotne, nieustanny hałas znacznie pogarsza także relacje z klientami, którzy mają problemy z dobrym zrozumieniem telemarketera próbującego przebić się przez zakłócenia komunikacyjne. Osoba pozbawiona warunków do pracy w ciszy zaczyna dotkliwe odczuwać brak satysfakcji z realizowanych zleceń, a dodatkowo może również cierpieć na schorzenia związane z uszkodzeniem narządem słuchu i mowy.

Dopuszczalny poziom hałasu w pracy

Hałas w miejscu pracy to poważny problem różnych przedsiębiorstw, dlatego też w celu ochrony zdrowia zatrudnionych osób zostały określone prawnie konkretne normy, których pracodawca jest zobowiązany przestrzegać. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Gospodarki i Pracy, zarówno w call center, jak i w innego typu firmach maksymalny poziom hałasu nie może przekraczać 80 dB podczas 8 godzinnego, dobowego wymiaru wykonywania czynności zawodowych. Przeprowadzone badania przekonują, że najczęściej intensywność hałasu doskwierającego konsultantom telefonicznym wynosi około 55 dB (dla porównania, wskazane w normie 80 dB to hałas, jaki występuje na ruchliwym skrzyżowaniu w mieście). W rozwiązaniu hałaśliwego problemu mają pomóc przede wszystkim materiały wygłuszające oraz odpowiednia organizacja biura.

Hałas w miejscu pracy – jak sobie z nim radzić?

Pracodawcy powinni zadbać o to, aby call center było miejscem przyjaznym dla konsultantów, tworzącym atmosferę sprzyjającą efektywnemu działaniu. Warto zatem zadbać o właściwe rozmieszczenie poszczególnych stanowisk pracy, stosując specjalne przegrody, oddzielające od siebie każdego telemarketera. Dodatkowo, na zmniejszenie poziomu hałasu wpłynie również wygłuszenie podłogi. W tym celu najlepiej wykorzystać miękkie wykładziny, wyróżniające się dobrymi parametrami akustycznymi. Siedzibę call center można także wyciszyć dzięki zastosowaniu paneli ściennych i sufitowych. Ważną kwestią jest też zapewnienie pracownikom możliwości pracy na nowoczesnym sprzęcie, ułatwiającym kontakt z klientem. Mowa tutaj głównie o wygodnych słuchawkach nagłownych, pozwalającym zredukować liczbę szumów z otoczenia, uzupełnionych dobrze zbierającym głos mikrofonem.

Pracownicy call center są grupą zawodową szczególnie narażoną na przebywanie w ciągłym hałasie. Nadmiar dźwięków powoduje częste zmęczenie, stres, a ponadto poważne problemy z koncentracją. Zadbanie o nowoczesne oraz funkcjonalne wyposażenie siedziby telemarketerów pozwala zniwelować groźny dla zdrowia wysoki poziom decybeli i jednocześnie wyraźnie poprawić warunki codziennej pracy konsultantów.